Pan Jabu (Monotype, 2009)

by Jachna/Buhl

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
06:56
8.
9.
10.
11.

about

JACHNA/BUHL - PAN JABU Debiut płytowy Wojtka Jachny i Jacka Buhla, muzyków związanych z formacjami Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Mordy, Dubska ( Wojtek), oraz 4 Syfon, Variete, The Cyklist, Spejs ( Jacek ). Pan Jabu to zapis muzyczny trzech upojnych dni, w maju 2009 roku. Nagrań dokonał Jarek Hejmann z Madżonga Studio , we wsi Suchary pod Nakłem. Płyta jest póbą uchwycenia gorącej improwizacji „ wokół” elektronicznie modulowanych loopów. Pomysły są częściowo przygotowane, częściej jednak rodzą sie podczas gry. Muzyka duetu nawiązuje do różnych jezyków wypowiedzi muzycznej-od groovowych nawiązań do współczesnej muzyki, aż do abstrakcyjnych plam dzwiękowych charakterystycznych dla muzyki elektronicznej. Pan Jabu to hołd dla muzyki w ogóle, sposób na rozwój muzyczny oraz próba okreslenia sie muzyków do tej pory pracujących w większych organizmach muzycznych. A tak w ogóle, to po prostu płyta w duecie, do której wysłuchania gorąco zapraszamy.

Piotr Lewandowski POPUP.MUSIC:
"W lutym 2008ego roku, w przeciągu tygodnia ukazały się debiutanckie płyty dwóch formacji związanych z bydgoską sceną: Spejs i The Cyclist. Projekty te łączyło nie tylko, bodaj pierwsze udane na rodzimym gruncie, podjęcie improwizacji na styku jazzu i tzw. nowych brzmień, lecz także osoba perkusisty Jacka Buhla. Postrzeganie płyty „Pan Jabu”, nagranej przez niego w duecie z trębaczem Wojtkiem Jachną, jako kontynuacji tamtych doświadczeń, nasuwa się już przy pobieżnym zapoznaniu z twórczością duetu. Akustyczna podstawa ich muzyki raz to wzmacniana, raz rozmywana jest przez elektronikę. Ingerencje te są jednak dyskretne, stonowane, podobnie jak niespiesznie rozwijające się improwizacje duetu. Momentami można wręcz odnieść wrażenie, że „Pan Jabu” podejmuje wątek tam, gdzie pozostawił go Spejs. Dotyczy to zwłaszcza oszczędnej gry Buhla. Trąbka Jachny jest oczywiście elementem nowym, tworzącym czasem skandynawskie skojarzenia całości, choć samemu Jachnie zdaje się tutaj bliższe Chicago i Rob Mazurek. Jego tematy są eleganckie, skromne, skoncentrowane na tworzeniu aury wobec elektronicznego, czy też rytmicznego trzonu utworów.
Efektem jest płyta, która wymaga ciszy wokół i pewnej cierpliwości. Jej uroki mogą być dla wielu hermetyczne, jednak warto wsłuchać się w stonowane dialogi i poszukiwanie brzmienia przez bydgoski duet. Niemniej jednak, lekka kondensacja niemal godzinnego materiału by „Panu Jabu” nie zaszkodziła."

credits

released November 23, 2009

Wojtek Jachna - trąbki, elektronika, gitara
Jacek Buhl - perkusja

Realizacja i mix - Jarek Hejmann "Madżonga Studio"
Mastering - Marcin Dymiter

Muzyka - Wojtek Jachna/Jacek Buhl

Fotografia i skład okładki - Agata Faszcza

kontakt: wojtekjachna@gmail.com

tags

license

all rights reserved

about

Jachna/Buhl Bydgoszcz, Poland

Wojtek Jachna (trumpet, flugelhorn, electronics) and Jacek Buhl (drums, percussion) formed Jachna/Buhl, a spontaneous duo of experienced collaborators performing improvised music in the point of conjunction of different musical vibes: jazz, electronics, free improvisation. They recorded three albums. Contact: wojtekjachna@gmail.com ... more

contact / help

Contact Jachna/Buhl

Streaming and
Download help